Proces Zamykania Rachunku Bankowego – Jak zamykać konta bankowe

Jak wygląda proces zamykania rachunku bankowego w dowolnym banku? O czym trzeba pamiętać, aby skutecznie zamknąć rachunek bankowy? Jakie są sposoby zamykania konta bankowego?

Wypowiedzenie umowy ramowej

Na samym początku musimy zwrócić uwagę na bardzo ważną kwestię. Mianowicie różnicę, między typowymi umowami bankowymi np. o konto lub kartę kredytową od umory ramowej. Czasami można nie mieć żadnego produktu – nawet konta, a mimo wszystko z aktywną umową ramową bank dalej legalnie może przetwarzać dane klientów.

Zatem, trzeba pamiętać, aby wypowiedzieć umową ramową wraz z wszystkimi innymi umowami dotyczącymi innych kont, kart czy lokat.

Przed zamknięciem konta i wypowiedzeniem umowy ramowej należy zrezygnować z karty do konta, zerwać wszystkie lokaty, spłacić wszelkie zobowiązania i zrezygnować z pozostałych produktów, ubezpieczeń itp.

Sposoby na zamknięcie konta

Banki przeważnie oferują kilka możliwości zamknięcia rachunków. Głównie są to sposoby zdalne jak na przykład przez bankowość internetową lub aplikacje mobilne. Mimo 21 wieku w dalszym ciągu w niektórych bankach wypowiedzenie umowy można złożyć jedynie w formie pisemnej. Wzór wypowiedzenia umowy należy wydrukować wypełnić i wysłać lub zanieść do oddziału banku.

Wszelkie wzory dostępne do pobrania bezpłatnie można znaleźć na tej stronie: Jak zamknąć konto w banku?

Znajdziecie tam artykuły, które opisują proces zamykania kont bankowych w dowolnym banku. Wszystko jest szczegółowo wyjaśnione, wraz z instrukcją jak skutecznie zamknąć rachunek bankowy.

Zamknięcie konta można dokonać w następujących trybach:

  • natychmiastowy – dostępny w szczególnych przypadkach np. jeśli bank zmieni warunki umowy,
  • standardowy – czyli obowiązuje 30 dniowy okres wypowiedzenia.
Proces Zamykania Rachunku Bankowego

O czym trzeba pamiętać?

Przy zamykaniu rachunku bankowego koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby zamknąć pozostałe produkty, a także kartę do konta. Musimy zminimalizować ryzyko wystąpienia ujemnego salda. W takim przypadku bank nie zamknie nam konta. Cały proces wypowiedzenia będzie trzeba powtórzyć.

Co dalej? Jak znaleźć lepsze konto bankowe?

Jeśli już wypowiedzenie zostało złożone to warto poszukać innego, lepszego konta bankowego. Banki oferują mnóstwo bonusów i premii za zakładanie kont. Nie warto zatem być lojalnym klientem, znacznie bardziej opłaca się na bieżąco zmieniać rachunki bankowe. W ten sposób można najwięcej zyskać, korzystając z różnego rodzaju promocji.

Najpopularniejsze promocje to gotówka za założenie konta bankowego, bon do sklepu internetowego lub inne atrakcyjne nagrody pieniężne.

Jak znajdować promocje bankowe?

Zajrzyj na blog NajlepszeBankowe.pl w sekcji Aktualne Promocje Bankowe są opisane wszystkie oferty wraz z instrukcją krok po kroku co trzeba zrobić, aby spełnić warunki promocji i odebrać nagrodę.

Proces Zamykania Rachunku Bankowego

Czy zamykanie konta bankowego wiąże się z dodatkowymi opłatami?

Czy proces zamykania konta bankowego wiąże się z dodatkowymi opłatami i prowizjami? Aktualnie nie ma żadnych dodatkowych opłat za zamknięcie rachunku. Można tego dokonać w dowolnym momencie poprzez złożenie wypowiedzenia. Jednak należy uważać, ponieważ w okresie wypowiedzenia bank może nadal pobierać opłaty za prowadzenie konta lub karty. Tak jak już wcześniej o tym pisaliśmy.

Czy można posiadać dwa rachunki bankowego?

Jeśli chcesz założyć drugie konto to nie musisz przechodzić przez proces zamykania rachunku bankowego. Możesz posiadać dwa konta bankowe jest to w pełni legalne. Natomiast jeśli rachunek generuje wysokie opłaty i prowizje to warto zamknąć to konto i znaleźć nowe, tańsze lub bezpłatne.

Kiedy nie można zamknąć konta bankowego?

Proces zamykania rachunku bankowego nie zostanie przeprowadzony, jeśli konto powiązane jest z innymi produktami lub sprawami, które wymagają konta do obsługi tej usługi. Na przykład jeśli masz limit kredytowy w koncie to takiego rachunku nie będzie można zamknąć. Jeśli na rachunku jest aktywne zajęcie komornicze – wówczas może pojawić się problem, aby zamknąć takie konto. Na pewno proces zamykania rachunku bankowego nie zostanie ukończony jeśli w międzyczasie na koncie pojawi się saldo ujemne. Zatem warto zastosować wskazówki, które opisaliśmy w tym artykule.

Konta bankowe mogą być zamknięte jedynie przez właściciela rachunku lub przez pełnomocnika. Pełnomocnictwo takie musi zostać potwierdzone notarialnie co wiąże się z dodatkowymi kosztami administracyjnymi. W szczególnych przypadkach banki dopuszczają możliwość zamykania rachunków przez internet co jest sporym udogodnieniem dla klientów.

Proces Zamykania Rachunku Bankowego